Pamuk masa örtüsü klasik çizgideki seçkin mekanların vazgeçilmez tamamlayıcılarıdır. Özellikle eski işletmecilerin ve eski restoran müşterilerinin hayatında kült alışkanlık olmuş olan yüzde yüz koton kumaşlar kaliteli iplik ile dokunup, muntazam boya terbiye işlemi gördüğünde fark yaratırlar.

Kaliteyi belirleyen başlıca unsur pamuk ipliğidir.Pamuk ipliğinin menşei ve ipliğin üretim şekli ürünün ekonomik ömrünü belirler.

Pamuklu kumaşlar titiz bir biçimde yıkanır, ıslak bir şekilde bekletmeden doğal kurumaya alınırsa uzun süre hizmet ederler. Ancak yüksek ısı, ağartıcı içeren kalitesiz deterjanlar ve kurutucu işlemleri bu kumaşları çabuk yıpranabilir kılmaktadır. Masa örtüsü nasıl yıkanır başlıklı blog yazımızda tavsiye ettiğimiz koşulları sağlayabiliyorsanız, gönül rahatlığıyla pamuk masa örtüleri kullanabilirsiniz.

Pamuk masa örtüsü kullanırken dikkat edilecekler

Pamuk doğal bir lif olduğu için çekmeye karşı dayanıklı değildir. 100 yıkamanın birinde dahi yüksek ısı uygulanırsa kumaşın küçülmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle, kendi bünyenizde yıkama teşkilatınız yoksa pamuk kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Daha dayanıklı pamuk polyester masa örtüsü modellerimize göz atabilir veya ana masa örtüsü çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz.

Pamuklu kumaşın bir başka handikapı ütü uygulamasında görülmektedir. Merdane ütüde iyi sonuç vermeyecek, buharlı ütüde ise pamuk polyestere kıyasla daha fazla uğraştıracaktır.

Eğer yıkama işini taşeron bir firmaya yaptırıyorsanız, hijyene “gerçekten” önem veren bir işletme iseniz beyaz renk tercih etmenizi tavsiye etmiyoruz. Zira, özellikle merdiven altı çalışan yıkamacıların otel ve hastanelerden topladıkları beyaz nevresim takımlarını “makine boşa dönmesin” diyerek örtülerinizle beraber yıkama olasılığı yüksek. Bizden söylemesi.

Tüm bu yazdıklarımızı okuduktan sonra “neden bunları satıyorsunuz” diye sorabilirsiniz. Bazı işletmeleri alışkanlıklarından vazgeçirmek zordur. İşletme bünyesinde yıkama ve ütü işlemini gerçekleştiriyor, kalıcı ve eğitimli personel ile hizmet veriyorsa pamuklu örtüleri kullanmasında bir sakınca görmüyoruz. Aksi taktirde gerekli uyarıları yapıyoruz.